Postupne, ako jogíni naberajú silu a ich prax sa stáva pokročilou, prichádzajú na rad iné alternatívy jednotlivých pozícií. Prinášajú nové výzvy a učia telo precítiť ešte o niečo precíznejšie. Zoznámte sa s nízkou verziou loďky a vybudujte ešte pevnejší core.

3. Na záver zrelaxujte v polohe dieťaťa, ktorú mnohí poznáte z jogy.
Zdroj: Shutterstock

Podporte trávenie, odbúrajte stres

Nízka loďka predstavuje pozíciu, ktorú niektorí môžu považovať za obtiažnejšiu, ako je jej vyšší variant. Iní sa zas môžu pri nej cítiť komfortnejšie a mať väčšiu oporu v krížoch. Každopádne nebuduje iba pevné jadro tela, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, ale ešte o niečo výraznejšie zapája ohýbače bedier. Chybou je však prevádzať pozíciu silou predného stehenného svalstva.

„V ásane nízkej loďky zapájame predovšetkým jadro tela, náš hlboký stabilizačný systém, ako i ohýbače bedier. Hrudník zostáva roztvorený, krk uvoľnený. Pozíciu neťaháme nahor prsným svalstvom a prednou stranou krku, tie zostávajú roztvorené. Tiež pri nej neguľatíme chrbát, ale sme stále v napriamení,“ vysvetľuje základné princípy Monika Pálová, inštruktorka Power a Vinyasa Flow jogy.

Posilnené sú taktiež svaly pozdĺž chrbtice. Po zdravotnej stránke sú stimulované obličky, štítna žľaza, prostata, črevá. Lepšie na tom bude aj vaše trávenie. Vďaka praktizovaniu nízkej loďky ľahko odbúrate napätie a účinky stresu.